Grupa kolarska

W darze od naszych holenderskich partnerów otrzymaliśmy piękne rowery. Wielu mieszkańców naszego Domu potrafi na nich jeździć, co jest świetnym pretekstem do organizowania wycieczek rowerowych. Są to krótkie przejażdżki po leśnej ścieżce obok DPS, mające na celu doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze i urozmaicenie czasu wolnego. Robimy też dłuższe, kilkugodzinne wypady po najbliższej okolicy oraz całodzienne wycieczki w atrakcyjne krajoznawczo rejony, np. do Parków Krajobrazowych: Kozłowieckiego, Naddnieprzańskiego, Krzczonowskiego. Jazda na rowerze ma wielkie znaczenie rewalidacyjne. Usprawnia naszych mieszkańców ruchowo, zapewnia rekreację i wypoczynek na świeżym powietrzu oraz, w zależności od potrzeb, aktywizuje lub wycisza układ nerwowy.

Klub wędkarski Murena

Głównym celem Klubu jest propozycja męskiego zajęcia dla uczestników. Zajęcia mają charakter relaksujący, wyciszający emocje. Członkowie Koła uczą się współpracy i pomocy w grupie oraz szacunku do otaczającego świata przyrody. Uczestnicy wyposażeni są w indywidualny, estetyczny i precyzyjny sprzęt wędkarski oraz typową odzież wędkarską.

Pracownia florystyczna

Pracownia dba o rośliny w domach oraz przed domami (zioła, kwiaty, dynie duże i ozdobne, len), przygotowuje dekoracje i wyroby na wystawy i kiermasze. Ozdobne drzewka, suche bukiety, obrazki z elementami roślinnymi to wytwory pracy uczestników tej pracowni.

Klub Sportowy Olimpiad Specjalnych

Na terenie naszego Domu, pod patronatem Olimpiad Specjalnych, istnieje klub sportowy zrzeszający sportowców i sympatyków tenisa stołowego, pływania, podnoszenia ciężarów i gier zespołowych. Mieszkańcy na tym polu maja duże sukcesy, zwłaszcza w podnoszeniu ciężarów i pływaniu.

Biblioterapia

W domu działa punkt biblioteczny i czytelnia, gdzie poza wypożyczaniem książek jest też dostęp do czasopism i prasy. Mamy też przeznaczony specjalnie dla mieszkańców komputer z dostępem do internetu. Działalność punktu jest możliwa dzięki współpracy z Miejską Powiatową Biblioteką im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. Pomocą osobom słabo czytającym służą książki nagrane na kasetach magnetofonowych. Obserwujemy jak ważny jest kontakt literaturą, także dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.